2007 DI All Region Athletes

2007 DI All Region Athletes

The Collegiate Rowing Coaches Association (CRCA) announced its All-Region teams for the 2007 season on Monday. The awards recognize the outstanding performances of rowers from each of the five Division I regions, organized into first and second-team selections.

University of Southern California, the nation’s top-ranked team in the latest US Rowing/CRCA poll, placed five rowers total on the first and second teams from the West Region. Three of the selections were first-team for the Trojans, including the coxswain and one second team selection.

In the Mid-Atlantic Region, the 2006 National Champion Varsity Crew from Princeton University produced four All-Region selections. The Tigers had three first-team selections and one athlete on the second team.

In the Central Region, fifth-ranked Ohio State University placed four rowers on the All-Region first or second teams. The sixth ranked Fighting Irish of Notre Dame also had three first-team selections, including its coxswain and two athletes placed on the second team.

In the South Region, third ranked University of Virginia placed 3 athletes and coxswain on the first team and an additional athlete on the second team.

In the New England Region, second ranked Yale University had four total All-Region selections, including three on the first team. Fourth ranked Brown University placed four athletes, two first team and two second team selections.

West

First Team Selections

Name University
Kelly Steinhaus Gonzaga University
Kaylie Towne Oregon State University
Elle Logan Stanford University
Kerry Birk Stanford University
Megan Smith University of California, Berkeley
Vanessa Teff University of California, Berkeley
Lauren Cowan University of Southern California (coxswain)
Magda Madziewicz University of Southern California
Ligita Kaviere University of Southern California
Gabriela Varekova University of Southern California
Cara Troelstra University of Washington
Sarah Waterfield Washington State University

Second Team Selections

Name University
Caroline Leibinger Oregon State University
Janine Lacrosse Sacramento State University
Jessi Reel Stanford University
Lauren Hofmayer Stanford University
Jenifer Brown Stanford University (coxswain)
Taryn O’Connell University of California, Berkeley
Lynn Hancock University of California, Los Angles
Jacquelyn Harris University of San Diego
Dunja Pejcic University of Southern California
South

First Team Selections

Name University
Sarah Cooper Clemson University
Lia Hart Duke University
Krystina Sarff University of Central Florida
Caitlin Pauls University of Central Florida
Beth Daunhauer University of Louisville
Elizabeth McIntee University of North Carolina
Erin-Monique Shelton University of Tennessee
Rachel Mayberry University of Tennessee
Luise Fleischhaurer University of Texas
Melanie Kok University of Virginia
Kerry Maher University of Virginia
Libby McCann University of Virginia
Caitlin Mixter University of Virginia (coxswain)

Second Team Selections

Name University
Gwen Coleman Duke University
Meg Gaab Southern Methodist University
Stephanie Pauls University of Central Florida
Nicole Alderson University of Louisville
Krista Gearing University of Tennessee
Renee Brittle University of Tennessee
Stephanie Davis University of Tennessee (coxswain)
Michelle Sechser University of Tulsa
Sarah Lippa University of Virginia
New England

First Team Selections

Name University
Rachel Dearborn Brown University
Alex Hammer Brown University
Anne Kennedy Dartmouth College
Laura Lee Larsen-Strecker Harvard University
Ester Lofgren Harvard University
Katherine Glessner Northeastern University
Tamara Burman University of Rhode Island
Emily Cleveland Yale University (coxswain)
Tess Gerrand Yale University
Rachel Jeffers Yale University
Jamie Redman Yale University

Second Team Selections

Name University
Elizabeth Fison Brown University
Devorah West Brown University
Kate Davison Dartmouth College
Rachel Stephenson Northeastern University
Olga Solovyova University of Connecticut
Taylor Ritzel Yale University
Central

First Team Selections

Name University
Gabriele Albertavituce Ohio State University
Annabelle Fago Ohio State University
Jessica Shepherd Ohio State University
Amanda Polk University of Notre Dame
Allison Marsh University of Notre Dame
Maria Romano University of Notre Dame (coxswain)
Jennifer Barnes University of Minnesota
Cheryl Wick University of Minnesota
Emily Shea University of Michigan
Susan Masterson University of Wisconsin
Roz Bialczak Michigan State University

Second Team Selections

Name University
Clare Briony Ohio State University
Laura Pearson University of Notre Dame
Meghan Boyle University of Notre Dame
Vilma Stragyte University of Minnesota
Karen Colwell University of Michigan
Jess Bartelt University of Wisconsin (coxswain)
Kirsten Kuhn University of Wisconsin
Elizabeth Tremblay University of Cincinnati
Katie Larder Easter Michigan University
Mid Atlantic

First Team Selections

Name University
Katherine Brewster-Duffy Bucknell University
Whittney Henry Bucknell University
Jeweliet Yost Bucknell University(coxswain)
Emily Tvetenstrand Columbia University
Kristin Haraldsdottir Princeton University
Carrie Kruse Princeton University
Genevra Stone Princeton University
Kaitlin Coulter Rutgers University
Katie Schneider Syracuse University
Gabrielle Papineau University of Massachusetts
Valerie Hutchins University of Pennsylvania
Gracie Kaplan-Stein University of Pennsylvania
Lindsey Spiese U.S. Naval Academy

Second Team Selections

Name University
Kelly Henkler Bucknell University
Lindsey Hochman Colgate University
Genevieve Joy Columbia University
Kate Austin George Washington University
Danielle Villoch Princeton University
Kara Ellison University of Pennsylvania
Iska Hain University of Pennsylvania
Kristin Lyles U.S. Naval Academy (coxswain)
Abby Maxwell U.S. Naval Academy