2010 DI All Region Athletes

2010 DI All Region Athletes

The Collegiate Rowing Coaches Association (CRCA) announces the 2010 Division I all-region award-winners. These awards recognize the outstanding performances of rowers and coxswains from each of the five regions, organized into first and second-team selections.

Nominated student-athletes are evaluated on the strength of their team’s regional finish, coaches recommendations and 2,000-meter erg score. Nominees must be eligible student-athletes who have competed in their teams’ varsity boat in 75 percent of races this season.

These athletes will be eligible for All-America awards selection following the NCAA Rowing Championships. The NCAA regatta will be held May 28-30 on Lake Natoma in Sacramento, C.A.

All Central Region First Team
Emily Regan – Michigan State
Michelle Mussett – Michigan State
Laura Cowal – Michigan State
Ashley Kroll – Michigan
Adrienne Mecham – Michigan
Vicky Opitz – Wisconsin
Katy Haver – Wisconsin
Charlott Goldstein – Ohio State University
Jessica Novack – University of Iowa
Stephanie Gretsch – Notre Dame
Andrea Wensits – Indiana
Coxswain – Amanda McGeachie – Michigan State

All Central Region Second Team
Victoria Woodard – Michigan State
Melisa Ongun – Michigan
Emily Eiffert – Michigan
Grace Latz – Wisconsin
Sara Wallace – Ohio State
Katy Kroll – University of Iowa
Lydia Caldwell – University of Dayton
Janelle Mitchell – Eastern Michigan University

 

All South Region First Team
Jennifer Cromwell – Virginia
Katrin Reinert – Virginia
Desiree Burns – Virginia
Brittany Cummings – Clemson
Michelle Nance – Clemson
Laura Miller – Tennessee
Erika Lauderdale – Tennessee
Erin Bennett – Louisville
Rebecca Staff – Oklahoma
Alexandra Japhet – Duke
Chelsey Lauzon – University of Central Florida
Stephanie Rogers – Tulsa
Coxswain – Sidney Thorsten – Virginia

All South Region Second Team
Helen Tompkins – Virginia
Zsofia Bende – Clemson
Becca Brown – Clemson
Karoline Mikolajewski – Tennessee
Lauren Mensch – Louisville
Chelsea Moore – Oklahoma
Jennifer VanderMaarel – Texas
Catherine Campbell – SMU
Coxswain – Kate Bruggeling – Clemson

 

All Mid-Atlantic Region First Team
Sarah Hendershot – Princeton
Lauren Wilkinson – Princeton
Ashton Brown – Princeton
Natassya Bedos – Pennsylvania
Elizabeth Donald – Pennsylvania
Cecelia Madsen – Cornell
Erica Crump – Cornell
Samantha Warren – Columbia
Natalie Mastracci – Syracuse
Helen Becz – Rutgers
Lauren Schmetterling – Colgate
Regine Adrien – Delaware
Coxswain – Ariel Frost – Princeton

All Mid-Atlantic Second Team
Michaela Strand – Princeton
Rebecca Donald – Pennsylvania
Kelly Burke – Pennsylvania
Taylor Goetzinger – Cornell
Veronique Bourassa – Columbia
Sydney Axson – Syracuse
Olivia Knodt – Bucknell
Christina Lanouette – U.S. Naval Academy
Coxswain – Rachel Pattison – Pennsylvania
All West Region First Team
Iva Obradovic – University of California, Berkeley
Mary Jeghers – University of California, Berkeley
Kara Kohler – University of California, Berkeley
Elle Logan – Stanford
Lindsay Meyer – Stanford
Liene Bertasjus – University of Southern California
Ivana Filipovic – University of Southern California
Alexandra Bolt – University of California, Los Angeles
Katie Dick – Washington State
Neta Fischer – Oregon State University
Holly Hopkins – California State University, Sacramento
Coxswain – Alaizah Koorji – University of California, Los Angeles

All West Region Second Team
Taryn O’Connell – University of California, Berkeley
Erika Roddy – Stanford
Grace Luczak – Stanford
Anna Wierzbowska – University of Southern California
Britta Syverson – University of California, Los Angeles
Hannah Patrick – University of San Diego
Casi Boyle – San Diego State University
Coxswain – Chelsea Lucas – University of California, Berkeley

 

All New England Region First Team
Taylor Ritzel – Yale
Tess Gerrand – Yale
Alice Henly – Yale
Hannah Malvin – Brown
Lauren Libfraind – Brown
Emily Dreissigacker – Dartmouth
Sarah Alexander – Dartmouth
Laura Huppert – Radcliffe
Jenifer Forbes – Northeastern
Jenessa Redfern – University of Rhode Island
Alaina Krumbach – Boston University
Laura Petty – Boston College
Coxswain – Mia Kanak – Yale

All New England Region Second Team
Caroline Nash – Yale
Corlis Gross – Brown
Hope Richardson – Brown
Christine Baugh – Radcliffe
Veronica Townsend – Northeastern
Gretchen Stern – University of Connecticut
Coxswain – Rebecca Fein – Brown