CRCA Announces 2016 DI All Region Athletes

CRCA Announces 2016 DI All Region Athletes

The Collegiate Rowing Coaches Association (CRCA) announces the 2016 Division I All-Region award-winners. These awards recognize the outstanding performances of rowers and coxswains from each of the five regions, organized into first and second-team selections.
Nominated student-athletes are evaluated on the strength of their team’s regional finish, coaches recommendations and 2,000-meter erg score. Nominees must be eligible student-athletes who have competed in their teams’ varsity boat in 75 percent of races this season.
These athletes will be eligible for All-America awards selection following the NCAA Rowing Championships.

Region 1

First Team:

Meghan Wheeler, Princeton University
Erin Reelick, Princeton University
Muriel Solberg, Brown University
Monica Sobieszek, Brown University
Colleen Maher , Yale University
Abigail Young, Yale University
Natalie Reynolds, University of Pennsylvania
Freddie Archibald, Harvard University
Madeline O’Brien, Columbia University
Lily Herberger, University of Rhode Island
Amanda Rutherford, Princeton University, coxswain

Second Team:

Ellen Place, Brown University
Sasha Tiles, Brown University
Meg Galloway, Yale University
Regina Salmons, University of Pennsylvania
Lauren Tracey, Harvard University
Kelly Albanir, Cornell University
Kate Griffiths, Dartmouth College
Isabel Runge, Brown University, coxswain

Region 2

First Team:

Kathleen O’Connell, Northeastern University
Alaina Williams, Northeastern University
Margaret Walsh, Northeastern University
Bridget Behmke, Boston University
Annalise Routenberg, Boston University
Julia Arthur, US Naval Academy
Miranda Kosmides, US Naval Academy
Larkin Sayre, MIT
Maya Martignetti, Bucknell University

Second Team:

Madison Mailey, Northeastern University
Laura Anhalt, Boston University
Emily Huber, Boston University
Maeve Broeg, US Naval Academy
Claire Brown, University of Delaware
Victoria Hernandez, Jacksonville University

Region 3

First Team:

Georgia Ratcliff, University of Virginia
Sam Casto, University of Virginia
Erin Briggs, University of Virginia
Gia Doonan, University of Texas
Pippa Loveard, University of Texas
Kathryn Dukovich, Duke University
Alexandra Stonehill, Duke University
Deirdre Fitzpatrick, Syracuse University
Joanna Mulvey, University of Notre Dame
Kirsti Harrison, University of Louisville
Katie Ognovich, University of Oklahoma
Pari Baker, University of Tennessee
Colette Lucas-Conwell, University of Virginia, coxswain

Second Team:

Tessa Dikkers, University of Virginia
Emily Froehlich, University of Texas
Mariam Soufi, University of Texas
Katherine Maitland, Duke University
Kari Tomeny, Syracuse University
Hilary Shinnick, University of Notre Dame
Colleen Rennie, Old Dominion University
Ally Whitty, University of Miami
Katie Betsill, University of Texas, coxswain

Region 4

First Team:

Catherine Shields, The Ohio State University
Stephanie Williams, The Ohio State University
Sarah Davis, The Ohio State University
Sarah Asad, The Ohio State University – coxswain
Kaitlin Wright, University of Michigan
Kendall Brewer, University of Michigan
Gillian Cooper, University of Wisconsin
Hannah Schwartz, University of Wisconsin
Rebecca Brougher, Indiana University
Beth Baustian, University of Iowa
Lauren Aiello, UCF

Second Team:

Annie Jachthuber, The Ohio State University
Tessa Yurko, University of Michigan
Brianna Dahm, University of Wisconsin
Emily Barber, Indiana University
Izabella Dolba, University of Iowa

Region 5

First Team:

Kendall Chase, University of California, Berkeley
Inger Kavlie, University of California, Berkeley
Charlotte Seiring, University of California, Berkeley
Simone Jacobs, Stanford University
Lilly Tinapple, Stanford University
Krisztina Gyimes, University of Southern California
Athina Angelopolou, University of Southern California
Sarah Dougherty, University of Washington
Jordan Watson, Washington State University
Kara Soucek, Gonzaga University
Uche Anyanwu, University of San Diego
Marie J. Jacquet, University of California, Los Angeles
Leigh Warner, Stanford University

Second Team:

Jacinta Edmunds, University of California, Berkeley
Ellie Parker, Stanford University
Kay Rusher, Stanford University
Madara Strautmane, University of Southern California
Danielle Olson, University of Washington
Morgan Cathrea, Washington State University
Jessica Stewart, Oregon State University